Miejsca bezbronne – cykl reportaży w Oko.press


Od ponad dwudziestu lat w Polsce nie powstał żaden nowy park narodowy. W maju 2023 roku Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze opublikowała raport, w którym omawia projekty aż 25 nowych parków. Ten raport to krajoznawcze marzenie. Razem z redakcją Oko.press postanowiliśmy przyjrzeć się miejscom, które są przyrodniczo bezcenne i często zupełnie bezbronne. W efekcie powstał cykl sześciu tekstów publikowanych na łamach Oko.press przez całe lato. Od Przemyśla po Szczecin i od Giżycka po Kotlinę Kłodzką. Dolina Dolnej Odry, Masyw Śnieżnika, Stawy Milickie, Puszcza Borecka, Wisła w okolicach Warszawy. Przyrodnicze perły, które jak najszybciej powinny zostać objęte ochroną. Rowerem, pieszo, kajakiem i wpław. Cztery miesiące podróży i kilka tysięcy kilometrów. 

Odcinek 1

Mógłby mieć 360 kilometrów długości i połączyć Sandomierz z Płockiem – Wiślański Park Narodowy.

Odcinek 2

Największe szanse na park narodowy mają tereny, na których mało komu zależy, określane często koślawym słowem – nieużytki. Odrzański Park Narodowy i Park Narodowy Dolina Dolnej Odry.

Odcinek 3

Parki narodowe mogą powstawać również tam, gdzie człowiek przekształcił ekosystem, a przyroda pokazała niezwykłą siłę regeneracji. Zdziczała ponownie. Park Narodowy Stawy Milickie, Śnieżnicki Park Narodowy, Jaworski Park Narodowy.

Odcinek 4

Jego projekt powstał już w latach 90. I nic nie stało na przeszkodzie, by go powołać. Ale zaginął i nie można go odnaleźć. A jeden z najcenniejszych przyrodniczo regionów toczy dziś liszaj condoapartamentów i plaga skuterów i motorówek – Mazurski Park Narodowy.

Odcinek 5

Na Kaszubach i w Borach Tucholskich historia ochrony przyrody splata się w zaskakujący sposób z historią nacjonalizmu i kolonializmu – Kaszubski Park Narodowy.

Odcinek 6

Jeśli PiS utrzyma się u władzy, na mapie Polski może się pojawić nowy park narodowy Łężczok, pierwszy od ponad 20 lat. Dlaczego akurat ten, najmniej potrzebny? Bo taka jest wola polityczna, minister Woś jest z ziemi raciborskiej i tu bije jego przyrodnicze serce.

Raport

Raport Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze można pobrać stąd: